Przejdź do treści

Estera Dubińska

psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta

Aktualności

Diagnoza zaburzeń: spektrum autyzmu

Diagnoza autyzmu Jastrzębie-Zdrój

Diagnoza autyzmu u dzieci to usługa, która jest coraz częściej poszukiwana przez rodziców. W sytuacji, kiedy zachowanie dziecka budzi niepokój opiekunów, dobrze jest skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą. Warto wiedzieć, że autyzm to spektrum objawów o różnym nasileniu, w związku z czym osoby bez wiedzy specjalistycznej (np. rodzice) mogą łatwo przeoczyć bądź mylnie zinterpretować dane zachowanie dziecka.

Autyzm diagnoza Jastrzębie-Zdrój

Diagnoza spektrum autyzmu jest stawiana w oparciu o międzynarodowe standardy w tej dziedzinie – i wieloetapowy, złożony proces. Diagnozowanie autyzmu pozwala wziąć pod uwagę i nie przeoczyć nawet najbardziej dyskretnych objawów, jakie dają lekkie odmiany autyzmu.

Do najbardziej typowych symptomów autyzmu należą:

  • trudności z rozumieniem mowy,
  • opóźnienie rozwoju poznawczego,
  • podejmowanie jedynie schematycznych zabaw,
  • preferowanie zabawy w samotności.

 

Oczywiście specjalista jest w stanie dostrzec – i zweryfikować – wiele innych objawów.

Jak wygląda diagnoza autyzmu?

Profesjonalnym, wiarygodnym i międzynarodowo uznanym narzędziem weryfikacji objawów spektrum autyzmu jest wielowymiarowy test psychologiczny ADOS-2. Polega on na precyzyjnym określeniu zakresu zaobserwowanych cech spektrum autyzmu oraz stopnia ich nasilenia. Odbywa się to w czasie zabawy z dzieckiem oraz różnego rodzaju zadań i interakcji podejmowanych przez wyspecjalizowanego psychologa. Ile trwa diagnoza autyzmu? Przeprowadzenie badania ADOS-2 zajmuje przeważnie nie więcej niż 60 minut.

Diagnoza dziecka z autyzmem Jastrzębie-Zdrój

Badanie autyzmu u dzieci pozwala uzyskać pewność co do tego, co w istocie dzieje się z dzieckiem. Warto pamiętać, że choć autyzmu nie da się wyleczyć (to całościowe zaburzenie rozwojowe, a nie jednostka chorobowa), to im wcześniej zostanie postawiona diagnoza, tym szybciej będzie można wdrożyć odpowiednie działania terapeutyczne. Podjęcie terapii pozwoli pomóc małemu pacjentowi lepiej odnaleźć się w rzeczywistości i funkcjonować.

Zapraszam do kontaktu:

esteradb@gmail.com.pl

tel: 693 020 333

img-3

Kontakt

Jastrzębie-Zdrój, ul. Śląska 8/15
(blok obok Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka)
II piętro, lokal nr 15 ( na drzwiach wejściowych napisane jest nazwisko Dubińska)

© 2020 Centrum Psychoterapii i Rozwoju Estera Dubińska