Przejdź do treści

Estera Dubińska

psycholog, psychoterapeuta, socjoterapeuta

Diagnoza zaburzeń: ADOS 2

ADOS autyzm Jastrzębie-Zdrój

Test ADOS-2 to skuteczne, wielowymiarowe narzędzie służące diagnozowaniu zaburzeń ze spektrum autyzmu. Z uwagi na wysoką precyzję jest uznawane za „złoty standard” w dziedzinie diagnostyki autyzmu/Zespołu Aspergera. Badanie ADOS odbywa się według określonego, wystandaryzowanego scenariusza i przy użyciu jednolitej skali, w związku z czym jego wiarygodność jest bardzo wysoka.

ADOS – co to jest?

ADOS to skrót od Autism Diagnostic Observation Schedule, co oznacza po prostu protokół obserwacyjny służący diagnozie autyzmu. Cyfra „2” znajdująca się na końcu symbolizuje drugą, czyli najbardziej aktualną wersję tego narzędzia. Badanie ADOS-2 jest przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i młodzieży oraz osób dorosłych. Im diagnoza zostanie postawiona wcześniej, tym lepiej, ponieważ będzie można odpowiednio szybko wdrożyć działania terapeutyczne, które przyniosą ulgę dziecku.

Badanie ADOS – na czym polega?

Badanie ADOS-2 jest przeprowadzane według ściśle określonego scenariusza i przy użyciu jednolitych narzędzi. Diagnozie ADOS-2 mogą zostać poddane dzieci w wieku od 12 miesięcy. Oczywiście badanie tak małego dziecka wygląda nieco inaczej, niż diagnoza nastolatka czy osoby dorosłej. Na badanie ADOS-2 składa się kilka modułów, z których każdy jest dostosowany do wieku osoby badanej, a także stopnia opanowania umiejętności umówienia.

ADOS-2 – jak wygląda?

W zależności od wieku osoby poddawanej badaniu pod kątem autyzmu diagnoza ADOS-2 przebiega inaczej. Mogą to być m.in.:

  • zadanie konstrukcyjne,
  • interakcje przy użyciu wystandaryzowanego zestawu zabawek, książek, obrazków oraz innych pomocy,
  • rozmowa z psychologiem,
  • opowiadanie historii z książki.

 

Czas trwania badania ADOS-2 trwa do 60 minut. ADOS-2 test wieńczy wydanie raportu, w którym zostają szczegółowo opisane spostrzeżenia psychologa, w tym ewentualne cechy ze spektrum autyzmu oraz stopień ich nasilenia.

Zapraszam do kontaktu:

esteradb@gmail.com.pl

tel: 693 020 333

Kontakt

Jastrzębie-Zdrój, ul. Śląska 8/15
(blok obok Szkoły Podstawowej nr 6 im. Janusza Korczaka)
II piętro, lokal nr 15 ( na drzwiach wejściowych napisane jest nazwisko Dubińska)

© 2020 Centrum Psychoterapii i Rozwoju Estera Dubińska